[vc_custom_heading text=”Wielkopolski Turniej Debat Oksfordzkich” font_container=”tag:h2|font_size:55px|text_align:center” use_theme_fonts=”yes”]

Chcąc zamienić klejdry na dyskusję, to jest o debatach w Wielkopolsce!

Już w październiku tego roku ruszy kolejna, czwarta edycja Wielkopolskiego Turnieju Debat Oksfordzkich. Projekt ten, prowadzony przez Fundację Edukacyjną G5 przy współpracy z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, jest okazją dla uczniów szkół średnich, aby nie tylko sprawdzić swoje umiejętności oratorskie walcząc o laur najlepszej drużyny Wielkopolski, ale też by postawić swe pierwsze kroki na debatanckim podwórku. Z tego względu będzie to idealna rozgrzewka oraz pole ćwiczeniowe dla debatantów bardziej i mniej doświadczonych. 

Wydarzenie składa się z pięciu turniejów regionalnych, odbywających się w różnych ośrodkach miejskich Wielkopolski, od jej wschodu po zachód, od południa po północ. Na tym etapie rywalizować ze sobą będą 24 szkoły, a połowa z nich trafi do turnieju finałowego. Aktualnym mistrzem jest V Liceum Ogólnokształcące im. Klaudyny Potockiej, które w zeszłym roku obroniło tytuł zdobyty podczas II edycji. Czy po raz trzeci uda im się stanąć na najwyższym stopniu podium? Odpowiedź poznamy już w grudniu!

Jednak wydarzenie, oprócz samych rozgrywek, gwarantuje uczestnikom warsztaty, dopasowane do potrzeb i poziomu. Opracowywanie źródeł i ich analiza, podstawy argumentacji, sposoby odbijania argumentów, budowanie mechanizmów debaty – to tylko kilka z pojęć, które po projekcie przestaną być dla jego uczestników tajemnicą czy też zbiorem mniej jasnych wyrażeń. Tematyka turnieju oscylować będzie nie tylko wokół ogólnych problemów społecznych, politycznych czy ekonomicznych, ale tyczyć się będzie również spraw lokalnych jak i historii regionu, w którym odbywać się będą słowne potyczki. Tytuł Mistrza Wielkopolski to oczywiście kuszący kąsek, jednak najważniejsze, aby każda z drużyn wyszła z turnieju bogatsza o wiedzę, nowe perspektywy, rozwijając przy tym niezbędne w dzisiejszym społeczeństwie kompetencje miękkie.

Menu