[vc_custom_heading text=”O wydarzeniu” font_container=”tag:div|font_size:55px|text_align:left|color:%23ffffff|line_height:1.3″ use_theme_fonts=”yes”]

We wrześniu rozpoczną się zajęcia w ramach projektu “Pomorska Szkoła Debaty Historycznej”, który adresowany jest do uczniów szkół średnich z siedmiu miejscowości: Tczewa, Gdańska, Gdyni, Sopotu, Rumi, Wejherowa, Kartuz. Celem realizacji projektu jest spopularyzowanie wiedzy z zakresu najnowszej historii Polski, a także rozwinięcie u uczestników kompetencji prowadzenia naukowej dyskusji w tematach historycznych.

 

Z danych CKE wynika, że średni wynik tegorocznego egzaminu maturalnego z historii wyniósł zaledwie 37%. Liczymy, że poprzez ten projekt uda się spopularyzować wśród uczniów wiedzę z zakresu przemian ustrojowych RP w latach 1918-1989, ponieważ jest to kluczowe dla kształtowania świadomych obywateli – mówi Andrzej Skiba, koordynator projektu.

 

Uczestnicy Szkoły Debaty wezmą udział w cyklu wykładów prowadzonych przez pracowników naukowych, a także w szkoleniach praktycznych z zakresu prowadzenia naukowej dyskusji w tematach historycznych. W każdej miejscowości odbędzie się również debata, w której aktywny udział wezmą uczniowie objęci programem.

 

Przyjęliśmy, że debaty odbędą się w formule oksfordzkiej, która w ostatnich latach uzyskuje coraz większa popularność w Polsce. Jak wynika z naszych dotychczasowych doświadczeń wykorzystanie takich właśnie metod aktywizujących skutecznie odpowiada na potrzeby uczniów – wskazuje Tomasz Solarski, trener z Instytutu Debaty Publicznej.

 

Dzięki finansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra” udział uczniów we wszystkich działaniach jest całkowicie bezpłatny. Realizatorem projektu jest Instytut Debaty Publicznej.

Menu